Zdravotní matrace pro zdravý spánek

Péče o matraci


Jak se starat o vaši novou zdravotní matraci?

Výrobci zdravotních matrací se v dnešní době předhánějí v tom, jak dlouhou vám na ní poskytnou záruku. Samotná záruka u zdravotní matrace ale neznamená, že si matrace po celou dobu její životnosti udrží vlastnosti, které měla při koupi. Výrobce vám u zdravotní matrace pouze garantuje prodloužením záruky jen to, že matrace je kvalitní výrobek. Matraci však musíte věnovat určitou péči, aby její vlastnosti byly po celou dobu jejího používání co nejdéle zachované.

Proto se vždy řiďte pokyny výrobce zdravotní matrace, abyste si byli jisti, že se o matraci staráte řádně.

Velkou pozornost věnujte správné instalaci roštu a matrace. Při špatné instalaci roštu může dojít k poškození matrace a to jistě není to, co chcete.

Na matracích jsou standardně od výroby etikety, které obsahují základní informace o složení a údržbě matrace. Tyto etikety neodstraňujte! Mohou být vodítkem v případě reklamace.


Využívejte jen kvalitní lamelový rošt. Zdravotní matrace se poškozují zejména na drátěných roštech nebo roštech, které mají velké mezery. Rovné plochy rovněž nejsou ideální, protože výrazně přispívají k hromadění vlhkosti a mohou tak vznikat plístě a množit se bakterie a roztoči. Lamelové rošty zajišťují vynikající regulaci vlhkosti, a proto by se vám pak nemělo stát, že by se u vaší zdravotní matrace vyskytly výše uvedené problémy.

Dnešním trendem je rovněž využití potahů na matrace (nezaměňovat s prostěradly). Tyto potahy jsou pratelné, hygienické výrazně prodlužují životnost matrace. Potah chrání zdravotní matraci před špínou, vlhkostí a hromaděním alergenů.

Chránič potahů matrací STANDART

Další způsob, jak chránit matraci, je její otáčení tak, aby v místě, kde byla hlava, byly nyní nohy. Je vhodné matraci postavit na výšku nebo na boky, aby se stabilizovala náplň zdravotní matrace.

Větrání ložnice je taky velmi důležitá součást péče o zdravotní matrace. Doporučujeme Vám větrat vaši ložnici ideálně každý den, ale nejméně jednou týdně. Toto je důležité z hlediska hromadění vlhkosti, zabránění šíření roztočů a plísní a udržení přirozeného klima v místnosti.

Zdravotní matrace je od výroby určena především ke spaní, proto tedy není vhodné na ní provozovat divoké hry, využívat jí jako trampolínu nebo jí přílišně zatěžovat. Matraci není také vhodné přehýbat nebo skládat. Stejně tak není vhodné si sedat na okraj postele, ale lépe doprostřed postele.

Výše uvedené rady jsme si jen tam nevymysleli, vycházíme z faktů, které by Vás měly přimět se o vaši zdravotní matraci náležitě starat. Uvažte, že lidské tělo vyloučí až 1/3 litru potu nebo jiných tekutin a proto je větrání zdravotní matrace tolik důležité. Navíc každou noc z člověka opadá přibližně 1,5 g lupů, odumřelých kožních buněk a každá matrace, kterou takto člověk používá 5 let a více, obsahuje více než 200 gramů organického nebo anorganického znečištění.

Důležitá je tato informace zejména pro alergiky, protože matrace jsou rejdiště bakterií a roztočů. Matrace, která se používá 10 a více let může obsahovat až 2 miliony prachových roztočů nebo jejich výměšků.

Proto je péče o matraci nesmírně důležitá a zahrnuje nejen větrání pokoje, ale také obracení matrací, častou výměnu ložního prádla. Doporučujeme rovněž nezastýlat postel, ale nechat jí po probuzení ladem, což také umožňuje efektivnější vypařování vlhkosti a napomáhá k větrání vaší zdravotní matrace.